Smaltované šperky

Účastnice praktické dílny si vyrobí sadu smaltovaných šperků (náušnice, náhrdelník). Jedná se o techniku zapékaných sypkých barev na měděné či skleněné komponenty. Šperky si může dozdobit korálky a zavěsit na barevné lanko, strunu či kůži. Šperky jsou vhodné jako dárek nebo pro každodenní nošení, zvládnou je vyrobit i děti.

Časová dotace: 2 h

Poplatek: 250 Kč (včetně materiálu) na 1 účastníka

Poznámky: S sebou si účastnice přinese kleště ketlovací a kombinačky, staré sítko na brambory (mačkadlo na bramborový salát)

Smaltování je jednou z nejstarších technik nekovové povrchové úpravy kovů. Jako zdobící prvek při výrobě šperků a zbraní bylo používáno již ve starověkých zemích dálného východu (Japonsko, Indie, Čína) a Egypta, v období Byzance pak jeho používání proniká i do Evropy. V českých zemích je nejstarší použití smaltu zaznamenáno na českých korunovačních klenotech (svatováclavská koruna) a na kříži Přemysla Otakara II.

Principem smaltování je nanášení jemně smaltovacího pudru na kovový podklad – měď nebo sklo, po kterém následuje vypálení.

Minimální počet 5 účastníků pro uskutečnění kurzu. Počet účastníků je omezen, proto se prosím registrujte v našem systému.

Lektor

Mgr. Jana Jedličková + Mirka Hlávková

Jmenuji se Jana Jedličková a jsem učitelka – speciální pedagog. Vystudovala jsem MU v Brně obor Speciální pedagogika – výchova a vzdělávání dětí předškolního a školního věku, moje specializace je psychopedie, somatopedie a oftalmopedie. Vzhledem k tomu, že má práce je náročná, hlavně po stránce psychické, hledala jsem "něco", u čeho bych relaxovala. Našla jsem se v lidové tvorbě a kreativním tvoření. Od roku 2008 jsem členkou Spolku lidové tvorby v Hradci Králové a od roku 2010 členkou Asociace malířek a malířů kraslic České republiky se sídlem v Libotenicích. Ve svém volném čase se věnuji lektorování kreativních kurzů pro děti a dospělé v Hradci Králové a okolí. Lidovou tvorbu a s ní spojené techniky také předvádím na různých řemeslnických akcích či výstavách.

www.lidova-a-kreativni-tvorba.webnode.cz