Jeřáb (origami) je v Japonsku symbolem štěstí a splněných přání, dlouhého života. Přijďte si s námi vyrobit závěs z Jeřábů do bytu nebo na terasu.

Origami jeřáb (japonsky orizuru) je asi nejznámější z tradičních origami vzorů. Jeho symbolika se odvíjí od legend spojených se skutečným ptákem, jeřábem popelavým.

Jeřábový závěs je v tradiční podobě tvořen tisíci ptáky visícími na nitích natěsnaný jeden na druhém (japonsky senbazuru). Běžný způsob věšení je na 25 nití, na každé hřaduje 40 orizuru. V Japonsku se dají zakoupit sety obsahující 1000 papírů, nitě a korálky, aby si každý mohl bez počítání poskládat svou prosbu.

Legenda slibuje tomu, kdo složí z papíru tisíc jeřábů splněné přání. Podle dalších příběhů získá tento člověk věčné štěstí, dlouhý život nebo uzdravení.

Proč právě tisíc? Bílý jeřáb je spolu s drakem a želvou jedním z japonských posvátných stvoření a traduje se o něm, že žije 1000 let. Pokud přežije 2000 let, stane se černým jeřábem. Jeden papírový orizuru tedy symbolizuje 1 rok jeřábova života. Je třeba, aby všichni jeřábi byli dokončeni během jednoho roku a osoba, jež touží po přání, si je všechny musí nechávat pro sebe. Ti darovaní nebo prodaní se do celkového počtu nepočítají. Složit tisíc jeřábů za účelem splněného přání může každý jenom jednou za život.

Tisíc papírových jeřábů je tradičním svatebním darem od otce, který tímto přeje páru tisíc let štěstí a prosperity. Mohou být také darovány nově narozenému dítěti pro dlouhý život a štěstí. Závěs pověšený v domě je pak talismanem štěstí a blahobytu.

V Japonsku existují chrámy přechovávající věčný plamen světového míru. Do takových chrámů nosí jedinci i třeba školní třídy poskládané jeřáby, modlí se za mír a nechávají origami venku, vystavené živlům. Papír se pomalu rozpadá a přání se uvolňuje.

http://www.fler.cz/blog/jerabi-symbolika-podle-japonskych-tradic-28901

Kurzovné: 250,-

Veškerý metriál je zajištěn a v ceně kurzu.

Lektor

Markéta Lhotová

2001 - 2005 Floristický design
2006 - 2009 VOŠ Litomyšl, obor Výtvarná výchova a volný čas
2009 - působí jako učitelka výtvarného oboru v ZUŠ Hostinné
2011 - 2014 učitelka výtvarné výchovy na ZŠ speciální Hostinné
2015 - Artičok